| mepetz a întrebat:

Salutare.
Am o intrebare despre legislatia auto, daca ma apropii de o intersectie nedirijata sau dirijata cu stop sau cedeaza trecerea de exemplu si vreau sa fac dreapta sunt obligat sa ii dau prioritate celui din dreapta daca eu fac viraj dreapta? Doar nu ma intersectez cu el

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea am înțeles ce ai scris.
În intersecția nedirijată se merge pe prioritate de dreapta.
În intersecția dirijată, se merge pe indicatoare.
La egalitate de semne nu dați niciunul prioritate, vă ocoliți. Dacă faci stânga pierzi prioritatea

| mepetz explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream ca daca e o intersectie nedirijata si nu vine nimeni din stanga iar din dreapta vine o masina, trebuie sa ii dau prioritate si celui din dreapta daca fac dreapta si nu ma intersectez cu el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mepetz):

Păi prioritate se dă ...logic...doar când te intersectezi
Tu faci dreapta, el face dreapta, n-aveți treabă unul cu altul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar dacă faceți stânga vă ocoliți