| Laughgg a întrebat:

Salutare, am o intrebare legata de permisul de categoria A. In momentul de fata am 22 de ani, daca doresc sa dau de permis pentru categoria A2 sa cumpar scoala, etc etc. Cand implinesc varsta necesara pentru categoria A, si doresc sa imi cumpar de ex o motocicleta mai puternica care se încadrează in standardele categoriei A, cum se procedeaza, daca detin deja permis de A2 o sa trebuiasca sa cumpar din nou scoala si sa sustin din nou examenul si orasul sau?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adică să cumperi școala?

Dar da, pentru orice categorie noua trebuie sa faci școală și să dai examene

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula pentru orice categorie trebuie sa faci scoala de conducere si sa sustii examinarea, respectiv probele teoretica si practica, cu cateva exceptii, de ex. cu orice categorie poti conduce mopede, cu categoria A poti conduce toate motocicletele (A1, A2), cu categoria B poti conduce cele din B1, etc.