Întrebare recomandată | TR_Remus_2001 a întrebat:

Salutare. Am si eu o nelămurire. Am început un loc de munca ca instalator in 25 septembrie am lucrat la negru pana pe 1 decembrie si deodată o zis ca sunt cu acte din decembrie. Eu nu am semnat nici un contract. Am avut ceva nelămuriri cu șeful si intre timp am avut un incident si nu am mai lucrat si astăzi cand l-am sunat pentru concediu medical a zis ca nu mai sunt angajat la el. Am ceva convorbiri telefonice înregistrate si dovezi. Ce e de făcut mai departe?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-a spus ca esti angajat cu acte ar fi trebuit sa soliciti un exemplar al contractului individual de munca.
Poti reclama la ITM si daca asa nu rezolvi poti sa dai firma in judecata.
Inainte de aceasta vorbeste cu patronul, spune-i ce vei face si poare rezolvi amiabil situatia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ai zis ca ai avut nelămuriri cu șeful si un incident, tot cu seful? Si nu ai mai lucrat, nu ai mai vrut tu sa mergi la serviciu sau seful ti a spus de maine numai vi la muncă, este important de stiut cum sau desfasurat lucrurile ca daca te duci la ITM sa il acuzi pe șef, ăia deschid anchetă si vor face investigatii la locul tau de muncă cum sau derulat lucrurile, si daca vina este a ta adica daca tu ai provocat scandal atunci șeful nu are nicio vină.

| TR_Remus_2001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am un incident gen am luat un pumn in cap. Seful a spus că vine sa vorbim si a zis sa stau acasă nu este cazu ca nu am vrut sa mai merg eu

| aumih16 a răspuns:

Inseamna ca nu e vorba de calificare! adica sa fii facut pentru meseria asta! nasol naspa! nu stiu daca te poate ajuta cineva!

| Digikey a răspuns:

Ar trebui sa dai o fuga pe la ITM.