| Xenoverse a întrebat:

am un frate mai mare care e plecat pe dincolo si lucreaza de 3 ani, dar el de cand este plecat pe dincolo are datorii mari la vreo doua banci, si noua aproape in fiecare luna cei de la banca ne tot trimite plicuri cu avertizari de la banci sau ne suna pe fix si le ignoram, acum cateva saptamani a aparut un plic chiar si de la judecatorie. Oare ce se va intampla in continuare daca frate miu nu plateste datoriile la timp, astept raspunsuri.

4 răspunsuri:
| KronstadtResurrection a răspuns:

Pai, daca o ardeti in telefoane scumpe, asta e. La romani, prostia si fudulia merg mereu mana-n mana, in cele mai multe cazuri.
Fiscul si executorul judecatoresc il vor vana ca pe prepelite. Karma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il gaseste oriunde sa ii puna poprire pe conturi, mai ales daca e plecat in UE exista destule acorduri

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca voi nu figurati in contractele de credit ca garanti sau coplatitori nu are ce sa vi se intample, parintii si fratii nu raspund pentru datoriile fiului/fratelui lor.
O sa se incerce executarea silita a fratelui, prin poprire pe salariu, sume din banci sau vanzarea unor bunuri mobile sau imobile proprietatea lui.

| RyanGeorge a răspuns:

Salut, daca suma respectiva este sub 15.000 lei nu prea are ce sa ii faca decat ca vor suna continuu si vor trimite plicuri in continuare, banca numai are treaba cu el, au preluat o firma de recuperatori si ei vor incerca sa recupereze suma respectiva iar cand o sa vina in Romania si o sa lucreze cu carte de munca firma de recuperatori vor anunta pe cei de la resurse umane sa ii puna oprire pe salariu 20-30-40% pana cand achita tot.

Daca suma sare peste 15.000 lei atunci cu siguranta are dosar la judecatorie si cel in mai rau caz o sa primeasca ani de detentie cu suspendare si toate bunurile (DOAR PE NUMELE LUI) ii vor fi confiscate.