| DeyCj a întrebat:

Salutare.Am următoarea melămurire.Doresc zilele astea să îmi inființez pfa în domeniul de service software și service primar hardware la domiciliul clientului, ca plătitor de TVA, și nu prea știu de unde să încep, în ce categorie m-aș încadraconform CEAN și dacă se impune neapărat dovada unei calificări în domeniu, sau merge numai cu declarație pe proprie răspundere?
Mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi daca nu gasesti servicii in domeniul IT sau la servicii nenominalizate.
Cred ca este nevoie sa faci dovada unei calificari. Oricum raspunsul exact o sa-l afli de la ORC, trebuie sa mergi acolo pentru autorizare. Numai bine!

| visatorul78 a răspuns:

Pentru a te autoriza ca PFA este obligatoriu sa ai un act de calificare in domeniu. Nu este suficienta declaratia pe proprie raspundere. Poti face un curs, un curs care sa permita obtinerea unei diplome atestata de Statul Roman, prin autoritatile competente.
Sau poti deschide un SRL (dar te complici), aici nu mai este nevoie de act de calificare.