Întrebare recomandată | DeyCj a întrebat:

Salutare.Am următoarele nelămuriri.
Pentru a deschide un SRL neplătitor de TVA de ce acte aș avea nevoie, căt m-ar costa și cât ar costa întreținerea unai astfel de activități pe lună.Eu doresc să depanaez calculatoare la domicilu clientului(legal) și fiind că nu am calificare în domeniu(cel mult cu diploma de liceu în care sun laborant chimist aș putea activa ca PFA, știu precis că cu celelate (agent pază și tahnician vamal nu pot deveni PFA) și numai în București se face calificare su evaluare, ma gândeam la un SRL neplătitor de TVA.
Mulțumesc anticipat de răspunsuri

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut mestre
In aceeasi situatie am fost si eu, as fi preferat PFA pentru costurile mai mici, dar neavand calificarea necesara am optat pentru SRL.
Toata actele te costa undeva pana in 500 lei, daca te duci si le faci singur, sau undeva pe la 800-1000 de lei, daca optezi sa stai acasa si sa faca un jurist toata munca pentru tine. Aici depinde de tine daca ai mai mult timp sau mai multi bani. Indiferent e optiune, se depune un capital de 200 lei la cec/banca, bani care raman ai firmei, pe care ii poti retrage si folosi dupa ce firma este infiintata.
Referitor la platitor si neplatitor de tva, este alegerea ta din start, poti opta daca vrei sa platesti sau sa nu. In principiu daca nu ai cheltuieli pe care vrei sa le deduci pe firma e mai avantajos neplatitor, putand emite facturi mai lejere (100% in loc de 124%). Un alt avantaj e contabilitatea mai usor de tinut.
Daca mai ai intrebari poti da un mesaj privat, sau aici folosind "Raspunde", sa'mi apara notificare.
Bafta

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o forma de SRL neplatitor de TVA. Orice SRL, care obtine venituri anuale mai mici de 220.000 lei, nu este platitor de TVA decat daca opteaza de la inceput sa plateasca TVA.
Toate informatiile privind infiintarea unui SRL, inclusiv costul infiintarii, le afli la Oficiul Registrului Comertului si aici iti poate face si actul constitutiv. Oricum, primul lucru care trebuie facut este rezervarea denumirii firmei, asa ca trebuie sa mergi obligatoriu la ORC. Succes si numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Cam 1.000 ron (10 milioane vechi) te ajunge infiintarea unui SRL, indiferent daca este sau nu platitor de TVA, de domeniu sau de forma (microintreprindere), in banii astia fiind inclusi si banii pe care ii daiunui avocat sa-ti infiinteze firma pentru ca se misca mai repede si mai usor decat daca te ocupi tu personal de acte. Vezi ca poti fi si microintreprindere, platesti 3% impozit la ce incasezi, nu 16% impozit pe profit, fa-ti niste calcule simple si vezi daca nu te-ar avantaja mai bine forma asta. Trebuie sa ai minim un angajat, poti fi chiar tu, cu cateva ore de lucru pe zi sin un salariu aproape simbolic, dar asa ai si asigurare de sanatate si cotributie la pensie.

| silvershark a răspuns:

Actele necesare infiintarii unei societati: http://www.somara.ro/index.php/firma