| statham a întrebat:

Salutarehappy As putea sa imi bag concediu medical dupa 3 saptamani de munca? multumesc

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

In caz de urgenta (reala) nu vei avea nici o problema. Desi, si in acest caz, angajatorul poate constata ca nu faci fata situatiei. Daca lucrezi la stat, merge orice! Sunt ministri cu harvardul si nu stiu sau nu vorbesc sau nevazatori. Acolo poti face orice! Chiar sa te prefaci ca esti bolnav(a)."legea e de partea voastra'.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de faptul daca ai mai lucrat inainte de actualul loc de munca.
Stagiul de cotizare este de cel putin o luna din ultimele 12 luni anterioare, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.7.Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical."