| Gabriel76X a întrebat:

Salutare! Aveți idee după cat timp poți declara un accident de muncă? Acum trei luni am avut un accident la muncă unde mi-am fracturat călcâiul și glezna la picior, am stabilit cu patronul că o să mă plătească până mă recuperez total, după trei luni încă nu m-am recuperat iar el a spus ca nu ma mai plătește. Menționez ca nu lucrăm cu carte de munca. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Accidentul de munca trebuia declarat imediat, atat de patron, cat si de tine.
Nefiind angajat legal nu va fi considerat accident de munca ci vatamare corporala si se va deschide dosar penal pentru cel vinovat de accident, posibil sa fii chiar tu.

| Gabriel76X explică (pentru Ioandelasal):

De ce eu?