| Marko556 a întrebat:

Salutare,azi mi s-a furat protfelul din spital, in el am avut cartea de identitate bani, carduri…, am fost la politie am declarat furtul si mi-a dat ceva dovada de buletin provizoriu si tot azi m-au sunat cei de la spital, ca au gasit portofelul intr-un cos de gunoi, fara bani in el dar cu acte, intrebarea mea este urmatoarea. Daca am declarat cartea de identitate furata si intre timp am gasit-o mai este valabila?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Anunți la politie că s-au găsit actele și rămâne valabilă. Vei fi chemat oricum la politie pentru că este vorba despre un dosar penal pentru furt cu autor necunoscut care trebuie soluționat.

Cu cardurile bancare ce ai făcut? Trebuia să anunți banca să ți le blocheze. Sper că ai făcut asta.

| Marko556 explică (pentru gabicoo):

Da,le-am blocat direct din telefon

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Daca v-au anuntat ca au gasit portofelul tau in cos, trebuia anuntat politia si mergi la spital insotit de un politist sa vada daca este urme de amprenta pe portofel si sa vada in camera de supraveghere cine faptasul care a facut asta ca sa poata tocmi un dosar penal pe numele lor si sa fie chemat la sediu! Asta pentru ca ai anuntat si declarat la politie de furtul portofelului cu acte si carduri bancare!

| MistarGoGu a răspuns:

Doar sa nu fi făcut poza la CI și sa folosească datele tale în scopuri " nasoale "!
Pe piața neagră identitatea unei persoane *( nume, poza, CNP ) se vinde și cu 500 $ pe DarkNet! Pe viitor grija MARE la acte!
Știu cazuri destule de oameni care din neglijenta au lăsat CI sau Pașaport pe mana unor necunoscuți și s-au trezit cu abonamente de mobil sau credite pe numele lor!