| CoconutPete a întrebat:

Salutare!

Ce acte sau ce trebuie pentru a lua in resedinta pe cineva din Basarabia, sa ii fac buletin de Bucuresti? Are cetatenie romana, dar nu are resedinta pe Bucuresti.

Multumesc.

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

"Buletin de Bucuresti" inseamna de fapt stabilirea DOMICILIULUI in Bucuresti (nu a resedintei), domiciliul va fi tiparit pe fata CI. Din punctul de vedere al proprietarului spatiului trebuie doar un "acord de luare in spatiu" care se da direct in fata functionarului de la Evidenta Persoanelor, atunci cand solicitantul depune cererea pentru obtinerea CI.

| CoconutPete explică:

Trebuie sa merg cu persoana respectiva la Politie/ Evidenta persoanelor si atat? Ce acte trebuie sa prezinte, cam in cat timp e gata, cam cat costa?