| Raresu1 a întrebat:

Salutare,
Cum ar fi acest calcul referitor la plata de texe si impozite pe venit, din strainatate?
Daca s-ar mari castigul cu 1 ban peste salariul minim pe economie, platesc si mai mult la impozit decat daca nu as castiga acel 1 ban.
De ce pare ca ies in pierdere, chiar daca salariul se mareste? thinking Unde este corectitudinea?

Daca de exemplu exista un venit anual de 35.050 RON pe an, din exterior (unde nu se platesc taxe pentru suma asta).
Iar in Romania, trebuie declarat prin declaratia 212, de unde se retine 10% + inca 10% pentru CASS (ca se depaseste partea de 6 luni).
Asta inseamna 7.010.

Deci profitul pe anul respectiv este de 28.040...

---
Dar daca se mareste salariul cu putin, astfel incat suma castigata pe un an este 36.000 RON (care este limita pentru salariul minim pe economie pe 12 luni).
Asta inseamna ca se atinge limita si trebuie sa mai platesc inca 25% pe langa acei 10% + 10%.
Adica 16.200 RON.

Deci profitul ar fi 19.800...

Pai cum este posibil, si unde este logica, ca daca se mareste castigul cu putin in fiecare luna, sa ies in pierdere cu mai mult decat daca aveam salariul mai mic.
Gresesc eu undeva? Ca nu are niciun sens dupa parerea mea. Ce lege este asta in Romania...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce pot sa-ti spun mai mult decat ca "Dura lex, sed lex!"
Asta este legea romana de acum si trebuie respectata de toti cetatenii romani care obtini venituri, indiferent ca sunt din salarii sau din alte surse, din fiecare se retin, dupa caz, impozitul pe venit si contributiile la fondurile speciale.

| Raresu1 explică (pentru Ioandelasal):

Da, ai dreptate.

Voiam sa stiu daca omit eu ceva sau chiar asa si este sad

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum salariul minim contine un supliment de 200 lei neimpozabili. De aia calculele tale. Daca se va renuntat la acest supliment nu va mai exista acesta anomalie. Si ce angajator iti da doar 1 ban peste minimul pe economie inseamna ca doar isi bate joc de tine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat despre profesiile liberale sau alte venituri la care trebuie sa platesti taxe e irelevant cat e salariu minim

| Raresu1 explică (pentru suntserios):

Care ar fi aceste profesii liberale?
Ca si freelancer de exemplu? Ca venituri provenite din activitati independente?

Ca pentru toate acestea din cate vad, conteaza cat este salariul minim, pentru care se ia in calcul CAS si CASS.

| suntserios a răspuns (pentru Raresu1):

Da, sunt niste praguri pentru cas și cass legate de salariul minim. Dar la impozit nu contează