| dutuboss123 a întrebat:

Salutare. Intampin o problema legata de angajator. Am fost angajat part-time la o normă de 4h, după care în această lună i.am propus angajatorului sa mă treacă la o normă de 8h full time începând cu luna iulie(eu fiind în luna iunie încă în contract de 4h). Cu toate acestea am semnat actul adițional de modificare a contractului la 8h,dar tor în aceeași zi, din cauza unei neînțelegeri mi.am depus și demisia. Întrebarea mea este următoarea, preavizul se va desfășura(14 zile mi.au fost acordate) in luna iulie sub prezentul contract de 4h sau va trebui sa.l realizez in 8h deși nici nu a inceput luna Iulie, eu semnând demisia în iunie?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa lucrezi 8 ore in perioada de preaviz, isi produce efectele actul aditional incheiat cu angajatorul.
In cazul expus nu ti-a fost "acordat" preavizul, in caz de demisie a salariatului preavizul este in favoarea angajatorului.
Daca nu te prezinti la munca sau nu lucrez 8 ore contractul individual de munca iti poate fi desfacut disciplinar, pe motiv de absente nemotivate.