| IlieRescu a întrebat:

Într-un SRL cu unic asociat, unicul asociat poate fi și administrator? Care este diferența dintre unicul asociat și administratorul SRL-ului? Adică ce drepturi și obligații au fiecare. Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. Fiind aceeasi persoana asociatul unic si administratorul au aceleasi drepturi si obligatii, cu distinctia ca unele hotarari le poti lua doar in calitate de asociat unic, de ex. cele privind modificarea actului constitutiv, schimbarea sediului societatii, a obiectului de activitate, declararea insolventei, etc.

1 răspuns:
| bystefu a răspuns:

Da,asa am eu.Pot fi mai multi admini si mai multi asociati.Asociatii nu au aceleasi drepturi ca adminii, ei doar pot contribui insa nu o pentru baga in insolventa sau radia.