| cristisubiak a întrebat:

Salutare. oamenilor, am o problemă foarte gravă și am neapărată nevoie de ajutor. situația este așa: tata a murit când aveam 3 ani. imobilul în care locuim (eu, mama și actualul ei soț) mi-a fost lăsat mie prin donație. în ultimul timp nu mă mai înțeleg cu mama deloc și având deja vârsta majoră i-am dat termen să părăsească proprietatea. dar ea a investit ceva bani (vreo 17.000 lei) pe renovări, bani luați de la bancă (fără girant). mama a zis că nu pleacă până când nu îi dau banii și se poate dovedi că acei bani au fost investiți în casă. ea și soțul ei au amândoi domiciliul la această adresă. 1: pot să îi evacuez în situația de față fără să le plătesc banii? 2: mama a zis că mă va da în judecată să îi plătesc banii, și dacă nu voi avea acei bani la un oarecare termen, voi fi obligat să pun casa în vânzare și o va cumpăra ea. e posibil asta? vă rog să îmi ziceți ce pot face. sunt disperat! dacă voi fi obligat să vând casa nu știu ce o să fac! cum aș putea rezolva problema? dar vă rog, documentați-vă înainte de a-mi răspunde. dau fundă. mulțumesc și o zi bună. P.S. nu îmi ziceți că oricum ar fi mama trebuie să o respect. am motive foarte bine întemeiate să recurg la evacuare.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i evacuezi dar va trebui sa le restitui banii investiti.
Banuiesc ca valoarea casei este mult mai mare de 17.000 lei si, daca nu dispui de banii respectivi, te-ai putea imprumuta de la banca.
Este mai bine sa va intelegeti, un proces dureaza mult si costa si, pana la urma, se va ajunge la aceeasi situatie, doar cu multa ura, timp pierdut si bani cheltuiti aiurea de catre tine.

2 răspunsuri:
| raresandrey a răspuns:

Cauta-l pe,, ioandelasal,, este jurist da multe raspunsuri aici pa TPU.

| frouzz a răspuns:

O poti da afara daca dovedesti ca e casa ta nu conteaza ca a investit bani.Sau poti vinde casa o cumpara ea (pe suma care o stabilesti tu) si cu acei bani iti cumperi alta casa.