| marianpurdea a întrebat:

Salutare, pana la urma cand va fi acceptat proiectul de lege adoptat de Senat care spune ca vom putea ne inscrie la scoala de soferi de la 17 ani? Din Noiembrie 2023 se tot aude de asta

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai te poti inscrie de mult la scoala de soferi de la 17 ani
mai exact la 17 ani si 9 luni

| marianpurdea explică (pentru suntserios):

Nuuu, ma refer de la 17 ani sa poti sa dai sala dupa o luna de scoala, intelegi?
Adica sa ai permis la 17 ani si 2 luni cum ar veni

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru marianpurdea):

Nu am auzit pana acum de o asemenea propunere legislativa serioasa din partea parlamentului

| MihaitzaItza a răspuns (pentru suntserios):

Nici eu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De multa vreme se poate urma scoala de conducere de la 17 ani (pentru categoria B, ca se poate si mai repede pentru categoriile AM, A1 si B1), dar nu pentru toti, numai pentru cei din scoli cu profil auto, conform art.29, alin.(4) din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."
Ca se va aproba sau nu si pentru ceilalti ramane de vazut, deocamdata nu se poate pentru toate categoriile, inclusiv categoria B.

| eliancodrut a răspuns:

Da, exista o propunere legislativa in acest sens. Dar trebuie sa ne invatam ca atunci cand cineva trage un pârt, presa spune ca acea persoana a facut pe el.
Cine citeste doar titlul unui articol, asa afla. Dar daca citeste tot articolul va observa ca aceasta propunere legislativa este doar in stadiu de studiu si dezbatere publica. Iar conditiile puse - una din ele de a fi insotit de o persoana cu o experienta de cel putin 10 ani in conducere, persoana care raspunde de toate abaterile facut de sofer -, o face putin aplicabila. Nu cred ca cineva cu scaun la cap isi risca carnetul de conucere pentru asa ceva.