| utilizatornormal a întrebat:

Salutare! Recent mi-am achiziționat o moară de făină de porumb și una cu ciocănele; ambele funcționează la tensiunea de curent de 380V. Motorul de pe moara de făină are o capacitate de 7, 5 kW, iar cel de pe ciocănele are 11 kW. Aș dori să știu ce documente sunt necesare pentru a dovedi că le folosesc în scop personal și nu pentru câștig financiar, practic pentru a măcina pentru oameni contra unei valori financiare.
Moara este amplasată în curtea locuinței mele, și vreau să mă asigur că totul este în regulă din punct de vedere legal. Vreau să evit controalele neplăcute și să arăt că nu desfășor o afacere comercială. Trebuie să înregistrez aceste echipamente la primărie sau la altă autoritate locală? Locuiesc într-o comună din județul Iași.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca le folosesti numai pentru uzul personal nu este nevoie de nici o autorizatie de la nici o autoritate.
Si nu tu trebuie sa dovedesti folosinta personala, cei care te-ar acuza ca le folosesti in scop comercial ar trebui sa dovedeasca.