| Zedul a întrebat:

Salutare, săptămâna trecută masina mea a fost lovită in spate de un autor necunoscut, masina se afla in parcare in spatele unei clădiri, prevăzute cu camere de înregistrare, am făcut o declarațiile și plângere penală, după o săptămâna autorul ma contactează.
Treaba e delicata, masina pe care o conducea nu era a lui. Ce pot sa fac?
Amiabila nu se mai poate face pentru ca au trecut 24 de ore și bani nu vrea sa dea deoarece paguba e mare? Ce sa fac? Dau funda. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta respectivului se incadreaza la infractiunea de distrugere, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Daca nu vrea sa te despagubeasca atunci iti mentii plangerea penala si te constitui parte civila in dosarul penal.

1 răspuns:
| CristinaCMH a răspuns:

Simplu. Il dai in judecata!