| FeelFor a întrebat:

Salutare,
Stau intr-un "bloc" cu un etaj, iar sub mine nu mai locuieste nimeni de ani buni. Apartamentul il detine o "doamna" care cauzeaza numai probleme familiei mele. Deci apartamentul ei este intr-o stare deplorabila. Mereu trebuie sa ne certam cu ea si sa asteptam un timp extraordinar de mare ca sa putem sa facem si noi ceva, de exemplu sa renovam ceva. Acum un an abia am reusit sa renovam baia, dupa indelungi discutii si probleme cu aceasta "doamna" care vine o data la 2-3 luni sa "verifice" apartamentul care are peretii plini de mucegai ( exteriorul blocului nu arata prea bine nici el, iar geamurile le tine deschise non-stop). Problema e ca de alti cativa ani buni incercam sa facem ceva in pod, o camera si o baie mai exact, dar evident ca din cauza dansei nu este posibil. Stau intr-un oras mic, iar primaria nu isi face datoria cum trebuie, intrebarea mea este ce at trebui sa fac sau cui sa ma adresez cu declaratii si poze pentru a face ceva in privinta dansei. Deci in acel apartament nu locuieste absolut nimeni de ani buni de zile si nu are nimeni grija de el. Dansa mai vine sa verifice eventual daca e vreo "problema" de la scurgerea noastra, problema pe care am propus sa o rezolvam si sa schimbam tot ca sa nu ii mai curga ei nimic, dar ea a refuzat. Chiar vreau sa se intample o schimbare, parintii mei au vrut cu mult timp in urma sa cumpere acel apartament, pentru a avea mai mult spatiu, dar ea a refuzat iar acum ne confruntam mereu cu probleme.

(sper sa fie categoria potrivita)

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci fotografii de calitate despre starea lucrurilor.

Trebuie s-o somezi sa-si rezolve problemele si in primul rand sa-si inchida geamurile pe anotimpurile friguroase, altfel va suporta facturile de incalzire si toate cheltuielile cauzate de neglijarea proprietatii.

Prima data o somezi verbal, in prezenta a minim 2 martori independenti, dispusi sa depuna marturie (recomandat e sa fie si administratorul). Ii dai un termen de rezolvare (de exemplu o luna)

A doua oara o somezi oficial, in scris, preferabil formulat de un jurist cunoscator).

A treia oara urmeaza obligarea la a face lucrurile, prin judecatorie (ordonanta presedentiala, care se rezolva de urgenta).

| FeelFor explică (pentru Bula):

Ma indoiesc ca are ea vreo utilitate pornita laughing ce sa mai vorbim de caldura. Oricum dansa are mai multe apartamente in orase. Cum le-a obtinut... va inchipuiti ca nu prin metode corecte.

| JJONY a răspuns:

Da-o in tribunal! Funda? happy

| FeelFor explică (pentru JJONY):

La un asemenea raspuns... eu zic ca iti raspunzi singur la intrebarewinking

| minrest a răspuns (pentru JJONY):

Ce e aia sa dai pe cineva in tribunal?