| nokia6120 a întrebat:

Salutare. Sunt angajat de 3 luni și vreo săptămână. Întrebarea mea este: pot sa-mi iau concediu pana la sfârșitul anului? Mai pe scurt vreau sa fiu liber de sărbători. Mulțumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti sa ceri concediul cuvenit pentru perioada lucrata din acest an si angajatorul ar trebui sa ti-l acorde, asa ca intereseaza-te de pe acum daca si in ce perioada poti sa-l obtii.

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu nu poti, pentru ca nu ai minim 6 luni, dar ramane la latitudinea patronului firmei.
Oricum, este liber pe 25 si 26 decembrie si evident pe 1 si 2 ianuarie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca esti la o multinationala cam da. Si de sarbatori la multinationale iti dau ei liber oricum. Am zis asta pentru ca aveai numele Nokia big grin.
In rest, nu stiu. Intereseaza-te la tine acolo. In locul unde te pontezi.

| Bizon95 a răspuns:

Pica foarte bine sarbatorile anul asta
practic vor fi 2 saptamani libere, implicit
din cauza ca marti e 24, deci luni nu prea da nimeni pe la servici dupa 2 zile de weekend, iar 27 iar e doar vineri zi lucratoare, deci nu da nimeni pe la servici la fel si 31, tot marti

mai pe scurt, incepand cu sambata 21 decembrie, si pana pe 6 ianuarie (peste 2 saptamani) sunt 3 zile lucratoare in toate sarbatorile si alea cu 2-3 zile libere intre ele, deci trebuie patronul sa fie scarba rau sa nu dea si alea 3 zile sa fie libere, si oricum nu o sa aiba nimeni chef de treaba daca totusi nu da liber

| Lorenzo1 a răspuns:

Salut,intereseaza-te la compania pentru care lucrezi cate zile de concediu de odihna ai dreptul sa iti iei in cursul acestui an, si, da, ti le poti lua oricand cu exceptia weekend-ului si a sarbatorilor legale