| terry11 a întrebat:

Salutare! Sunt elev in clasa a XII-a si alaturi de elevii clasei mele am fost amenintati cu scaderea notei la purtare daca nu venim in uniforma scolii (tricou alb si cravata).
Mi se poate scadea nota la purtare pe aceasta cauza?
Mentionez ca vin imbracat foarte decent, tricou polo alb, pantaloni de chino si adidasi simpli albi sau negri.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cravata la tricou? N-am mai auzit si nici vazut, cravata se poarta la camasa, cred ca de asta este vorba.
Daca regulamentul scolii prevede o anumita tinuta atunci elevii trebuie s-o respecte, mai ales ca eu cred ca este trecuta si in contractul de scolarizare.
Incalcarea regulamentului este abatere disciplinara si daca se repeta poate fi sanctionata si cu scaderea notei la purtare.

| terry11 explică (pentru Ioandelasal):

Legea spune ca nerespectarea purtarii uniformei nu poate fi sanctionata cu scaderea notei la purtare, voiam sa aflu ce se poate intampla si ce imi pot face. De anul asta au inceput drastic cu uniforma in timp ce la alte licee din Ploiesti fiecare vine cum vrea, doar la noi e asa

| Ioandelasal a răspuns (pentru terry11):

Uite ce spune art.106, alin.(2) din L.198/2003, a invatamantului preuniversitar, citez:
  "(2) În calitate de membri ai comunităţii şcolare, beneficiarii primari ai învăţământului preuniversitar au următoarele îndatoriri:
  b) obligaţia de a respecta regulamentele şi deciziile unităţii de învăţământ preuniversitar. În acest sens, beneficiarii primari au obligaţia de a cunoaşte prevederile Statutului elevului şi ale regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţii de învăţământ, în funcţie de nivelul de înţelegere şi de particularităţile de vârstă şi individuale ale acestora;
  c) obligaţia de a se prezenta la şcoală într-o ţinută vestimentară decentă şi adecvată, conform regulamentului unităţii de învăţământ preuniversitar;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Regulamentul scolii ce zice?

| terry11 explică (pentru suntserios):

Mentioneaza uniforma, anul asta au inceput drastic cu uniforma, 3 ani n au facut asta veneam si in pantaloni scurti si tie dye t shirts si nu zicea nimeni nimic, e singurul liceu din Ploiesti la care se intampla asta si voiam sa aflu din punct de vedere legal ce imi pot face

| suntserios a răspuns (pentru terry11):

Daca scrie in regulament atunci o porti. altfel pare ca ti s-a spus deja ce patesti

| johnnny123 a răspuns:

Dacă școala are uniformă și în regulament scrie că trebuie să o porți, rezultă că trebuie să o porți. Și da, dacă încalci regulamentul ți se poate scădea nota la purtare.

Crezi că în armată poți să spui "nu vreau să port uniforma, dar mă îmbrac decent"?

Scopul uniformei nu este doar să arăți decent, mai are și alte scopuri: să semnalizeze apartanența la un grup, să elimine anumite inegalități și judecăți bazate pe criterii vestimentare, să semnalizeze faptul că ești în timpul acelei activități, etc

| ioana748 a răspuns:

Trebuie sa urmezi codul vestimentar impus, este lege si nu ai de ales.
Tinuta ta este perfecta, dar nu este cea din regulamentul scolii.
Sunteti clasa a Xll a, nu va pierdeti timpul si energia cu bazaconii.

| LisaJulie a răspuns:

Încearcă totuși sa adopți o ținută decenta la ore, nu este bine sa te duci ca la club și nu va mai avea nimeni nimic cu tine

| terry11 explică (pentru LisaJulie):

Merg casual-elegant pentru ca oricum asa ma imbrac de obicei, m au scris pe lista pentru scaderea notei pentru ca nu am avut cravata, dar multumesc pentru raspuns

| Whitte a răspuns:

Amenintati? Eu cred ca doar informati.
Da se scade nota la purtare pentru asta.
Si daca nu stii legea, vezi ca nota la purtare se da acum in fiecare modul. Nu una pe an.