| Sorinbzz a întrebat:

Salutare sunt în Germania și am pierdut permisul de conducere, pot trece vama inapoi in Romania fără? Restul de acte le am buletin, asigurare, talon.

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai macar o poza cu permisul?

https://dgpci.mai.gov.ro/document-details/permise/5ab13584fa4e9422012c2bab
"Cererea pentru eliberarea duplicatului permisului de conducere poate fi transmisă și prin intermediul secțiunii SERVICII ONLINE site-ului nostru. Pentru accesarea acestui serviciu aveți nevoie de un cont care se poate obține prin prezentarea o singură dată la ghișeul oricărui Serviciu Public Comunitar Regim Permise de conducere și Înmatriculare a Vehiculelor."

Nici macar online nu poti face cerere. Deci...nasol

| Sorinbzz explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Da am poza cu permisul, teoretic aș risca o amenda pentru lipsa actelor, dar ma gândesc ca poate au mai fost și alții în situația asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal sa sofezi fara permis.