| RusuViorel a întrebat:

Salutare TPU, as dori sa-mi spuneti daca vanzatoarea de la supermarket are voie sa nu-mi vanda bauturi alcoolice atunci cand imi cere buletinul si nu il am.Mentionez ca am 18 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca are voie, este interzis sa vanda bauturi alcoolice minorilor.
Pesemne ca arati mai tanar de 18 ani si nu a vrut sa riste. Si cartea de identitate trebuie s-o porti la tine, vanzatoarea si-a intarit banuiala, atunci cand ai spus ca n-o ai la tine.

| RusuViorel explică (pentru Ioandelasal):

Si daca in urma cu o zi am luat o bere i-am aratat buletinul dovedind ca am 18 ani, si ea mi-l cere si a doua zi? Eu cred ca deja incearca sa ma calce pe nervi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RusuViorel):

Poate nu te tine minte.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Perfect corect!
Daca ai 18 ani si nu poti dovedii cu nimic varsta impinita, evident ca vanzatoarea are dreptul sa-ti refuze vanzarea alcoolului.
Te duci acasa, iei buletinul si te intorci la magazin, ce-i asa de dificil?
Vanzatoarea chiar s-a comportat perfect legal in privinta asta.