| BlackCatDesignHD a întrebat:

Salutare TPU, as dori sa pun o intrebare. Mai exact sunt curios: Cutitele (nu neaparat ascutite) balisong/butterfly sunt ilegale in Romania? Pun aceasta intrebare pentru ca Google nu prea m-a ajutat in legatura cu acest lucru. Asta, si faptul ca in Marea Britanie sunt considerate ilegale ma fac curios daca la noi sunt legale sau nu. Este doar o curiozitate, multumesc anitcipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Detinerea unui asemenea cutit nu este ilegala, daca il tii la domiciliu.
Ilegala este purtarea in public, mai ales la manifestatii publice, intrarea cu ele in sediul unor anumite institutii publice sau folosirea lor.

| BlackCatDesignHD explică (pentru Ioandelasal):

Aha, pai mai mult de asta intrebam, daca era sa am unul nu l-as purta cu mine in public, l-as tine la domiciliu, numai ca mai mult asta imi era curiozitatea, in Marea Britanie spre exemplu este ilegal sa detii un astfel de cutit chiar si la domiciliu, mai mult de asta intrebam sa vad cum e la noi. Multumesc pentru raspuns.

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Da, cutitele balisong sunt cu siguranta ilegale de purtat.

Mai mult, la noi poti avea probleme si pentru un bricegut swiss army. Nu vei fi arestat pentru asa ceva, dar daca politistul sufera de exces de zel tot faci un drum pana la sectie si ramai fara briceag.

Sigur ca si un bolovan poate fi o arma mai periculoasa decat un briceag swiss army, dar agentul poate interpreta legea cam cum vrea.

| BlackCatDesignHD explică (pentru johnnny123):

Si daca nu il iei in public dar il tii la domiciliu?