| razvan_6154 a întrebat:

As dori sa stiu de ce acte am nevoie pentru a obtine acolocatie din alta tara (mai exact Franta). Mentionez ca lucrez acolo (angajat la francez) de mai mult de 5 luni.

1 răspuns:
| dienuta1990 a răspuns:

Pentru obţinerea "alocaţiei europene" trebuie să vă adresaţi instituţiei competente cu plata prestaţiilor familiale din România (AJPS) şi din statul în care lucrătorul migrant îşi desfăşoară activitatea. Aceste instituţii sunt organizate diferit de la un stat la altul. În Italia, de exemplu, trebuie să mergeţi la Institutului Naţional de Protecţie Socială (INPS).
În Romania, instituţia responsabilă cu plata prestaţiilor familiale este Agenţia Naţională pentru Prestaţii Sociale, care la nivel local este reprezentată de Agenţiile Judeţene pentru Prestaţii Sociale.
Procedura se demareaza prin depunerea formularului E411 completat în partea A la instituţiile abilitate cu plata prestatiilor familiale din România sau din ţara în care lucrătorul migrant îşi desfăşoară activitatea.