| srumie a întrebat:

Salutare TPU. Azi am intampinat o chestie. Mi-a dat mama mea mesaj si m-a intrebat de o amenda de 1000 lei pe care eu o am de acum in jur de 2 ani neplatita. Ideea e ca bunica mea a fost la primarie cu scopul de a face niste acte pentru a muta titularul apartamentului pe numele mamei mele. Asadar cei de la primarie au avut aparent o atitudine in legatura cu amenda mea neplatita intreband ceva de genul "ce am de gand sa fac cu amenda". Nereusind sa termine astfel procesul s-a intors acasa si i-a spus mamei ce s-a intamplat la primarie. Este in regula sa se intample asa ceva? Eu nu mai locuiesc practic acolo pentru ca sunt mutat in Bucuresti cu prietena mea dar eu nu detin nimic de la stat, nimic nu e practic pe numele meu. Acum cica au nevoie sa ia un certificat de atestare fiscala care nu stiu exact ce reprezinta

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Functionarul de la primarie a gresit, tu trebuie sa platesti amenda si nu bunica, asa ca trebuia sa-i elibereze certificatul de atestare fiscala. Acesta este un act prin care emitentul atesta ca un contribuabil nu are datorii la stat (impozite, taxe, amenzi neplatite) sau ca are si care sunt acestea. Este necesar la notarul public in cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui imobil (teren, constructie cu terenul aferent).

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie certificatul fiscal al mamei ale sau bunicii nu are nicio legatura cu amenda ta.

| srumie explică:

EDIT: Am rezolvat, a fost o neintelegere ca s-a crizat bunicamea cand a auzit ca am amenda de la femeile de la ghiseu si maine ramane sa ridice certificatul