| Gabriel_Alexandru_1997_Hwso a întrebat:

Salutare TPU, de curand am fost la spital si m-au depistat cu schizofrenie, pot primi pensie pentru asa ceva? Am mai multe interari la spitalsi am acelasi rezultat si acelasi tratament. Am 25 de ani, mi-au dat certificat legal, unde pot merge si cat ar fi pensia pentru schizofrenie? Va multumesc frumos si astept raspunsurile dumneavoastra sincere, va multumesc.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am copilul unui vecin care are acelasi diagnostic si are pensie.

| mi25 a răspuns:

Adreseaza-te Comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap de pe langa Consiliul Judetean. Acolo, la secretariatul acesteia iti vor da toate indicatiile.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu are legătură cu răspunsul pe care îl cauți, dar mă macină curiozitatea.
Care sunt motivele pentru care ți s-a pus acest diagnostic?

| Fantaspirit a răspuns:

Primești pensie că este o boala ce se încadrează în handicap, nu știu cât primești dar primești, e interesant că ai iubita deși ai o boala foarte grava psihică, alții sunt sanatosi tun și nu își găsesc, bravo ție!

| Fantaspirit a răspuns (pentru Fantaspirit):

Alții sunt sanatosi tun*
Se da pensie și pentru anxietate gravă în care devii nefuncțional social, la schizofrenie nici nu se pune problema.

| IarsiIar a răspuns:

Nu. Nu primesti pensie pentru asta. Doar tratament. Care este costisitor. Asa ca, angajeaza-te undeva.