| Mimi2019 a întrebat:

Salutare tuturor. Am lucrat într-o companie SRL că operator o lună și ceva am avut și concediu din cont propriu 2 saptamini și imediat după concediu pe foaie de boala o saptamana, din motive personale nu am mai vrut sa lucrez aici și am scris cerere de demisie. Evident cu 14 zile lucrătoare. Următoarea zi mă pune iar sa scriu cererea dar fără acele 14 zile, adică data pe care am scris cererea e și ultima de lucru. Acum am o întrebare, voi primi eu salariul cuvenit pe luna iunie sau nu?(După ce au aflat că vreau să mă concediez, au întors totul împotriva mea că aduc numai minusuri companiei și îmi vor face reputație rea)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai lucrat intreaga luna iunie atunci vei primi salariul intreg, daca ai lucrat numai o perioada vei primi salariul numai pe acea perioada.
Si in caz de demisie preavizul este in favoarea angajatorului, asa ca acesta poate sa renunte, cum a facut si angajatorul tau.
Mai mult, trebuie sa tii seama ca ai primit concediu de odihna mai mult decat se cuvenea pentru perioada lucrata, asa ca va trebui sa restitui banii pentru o parte din concediu si iti pot fi retinuti din salariu.