| Dardoanonims a întrebat:

Salutare tuturor! As vrea sa va întreb dacă nu am permis și conduc masina pe pârâu adică pe un râu, am nevoie de permis sau nu e public? Drumul asfaltat e la 3 metri de râu.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu conteaza ca este langa parau, daca este public si esti prins fara permis, vei avea probleme.

| Dardoanonims explică (pentru darrio2007):

Eu ma refeream sa merg pe pârâu asta întreb dacă Pot merge pe el fără permis

| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegals a somezi masina fara permis de conducere.
Poti sa o sofezi prin curtea personala, dar din momentul in care ai iesit din curtea personala cu masina, esti pe drum public si este ILEGAL>

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e drum public deci teoretic ai putea conduce, dar de ce dracu ai baga mașină în apă?

| Dardoanonims explică (pentru suntserios):

Un suv
4x4 ca dacă nu am permis sa ma duc pana ici colo

| suntserios a răspuns (pentru Dardoanonims):

Și apă aia ce e vinovată sa bagi tu mașină plină de ulei și benzina acolo?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pârâul respectiv probabil este in administratia Apelor Romane, iar circulatia pe el este interzis. Cred ca este cel putin amendabila treaba asta.
Politia nu stiu ce ar avea de zis, nefiind vorba despre drumurile publice, insa este totusi domeniul public, deci probabil nu vei fi lasat in pace, eventual se va aplica legislatia la fel ca si cum ai fi circulat pe drum.
Fara permis poti conduce doar pe proprietatile private inchise circulatiei publice, fara a incalca proprietatea cuiva care nu si-a dat acordul. Deci de preferat este sa conduci pe terenurile familiei tale, sau al unei cunostinte, care si-a dat acordul.
Atentie si la caile de acces care deservesc mai multe proprietati, chiar daca sunt imprejmuite cu garduri, sunt tot drumuri publice.

| Dardoanonims explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dacă e doar amenda de mers pe pârâu nu ma prea interesează
Doar de dosar penal și ce se mai poate întâmpla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti merge pe pârâu.
Nu e drum public.