| Dumitru_Gabriel_1990 a întrebat:

Salutare tuturor!

Doresc sa imi dobandesc permisul auto si m-am lovit de anumite probleme.

Mai exact am fost respins la proba practica si doresc sa il dau intr-un alt judet, diferit de cel unde am dat sala (fiind admis la aceastra proba). Am inteles ca este nevoie de viza de flotant, iar intrebarea mea este ca pot sa sustin proba practica intr-un alt judet fara ca fiind nevoit sa redau sala?

Si unde se mentioneaza aceste lucruri, in care lege?

Va multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambele probe trebuie sustinute in acelasi judet, asa ca nu se poate ce vrei sa faci, conform art.3, alin.3 din Ordinul MAI nr.268/2010, privind procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Examinarea, atât la proba teoretică, cât şi la proba practică, se efectuează la acelaşi serviciu public comunitar."