| Villan_Ek_1994 a întrebat:

Salutare tuturor,
Pe data de 19.09. 2016 incep serviciul dar am ceva programat timp de 7 zile in luna octombrie ce pot face sa merg " in concediu" fara sa fiu data afara...adica daca imi iau concediu medical pot fi data afara de la servici ori daca spun ca voi recupera sepoate va rog mult sa ma ajutati.
V amultumesc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti obtine concediu medical, in mod legal, daca nu esti bolnav. Daca totusi il obtii trebuie sa fii prezent la domiciliu, daca te controleaza si nu te gasesc acasa vei avea probleme.
Incearca sa obtii concediul de odihna aferent anului 2016 (pentru 3 luni si perioada din luna septembrie) ori un concediu fara plata.

| FerLin a răspuns:

Vorbeste cu seful tau si explica-o situatia si roaga-l sa-ti lase 7 zile, concediu fara plata cand ai nevoie. Macar incerci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te gandesti ce e mai important... serviciul sau acea "programare". La serviciu clar nu dai bine daca iti iei liber in prima luna in niciun caz. Afara nu au voie sa te dea din cauza unui medical.

| Villan_Ek_1994 explică (pentru suntserios):

Cred ca acea programare eu daca nu ma duc imi pierd respectul si omenia in fata acelei persoane vine din Norvegia....maplatit in avans pentru Ghid si translator... Pierde Biletele de avion, avansul de la hotel pentru rezervare

| suntserios a răspuns (pentru Villan_Ek_1994):

Pai daca stiai ca esti platit in avans pentru ceva trebuie sa stabilesti sa incepi la noul loc de munca pentru cand erai liber

| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa-ti iei medical daca nu ai depasit numarul de zile pe care il poti luat intr-un an. Poti sa vorbesti cu sefii, daca par intelegatori. Concediu nu iti poti lua asa repede.

| Villan_Ek_1994 explică (pentru CuriousStuff):

Pai ideea este ca vine cineva din strainatate 7 zile pai eu acum m-am angajat la firma x si incep pe 19 luna aceasta si persoana respectiva vine pe 25 luna viitoare. Nu stiu daca accepta sa fac ore de recuperare mai ales ca sunt nou si ca e vorba de 7 zile.