| andreimpwr a întrebat:

Salutări, dacă recent m-am mutat în chirie și vreau să îmi schimb adresa…. care sunt procedurile? Buletinul trebuie schimbat chiar atunci în momentul respectiv sau permisul de conducere? Precizez ca este un alt județ în comparație cu ce scrie pe actele inițiale.

4 răspunsuri:
| danintelpentium a răspuns:

Salut, nu este obligatoriu sa-ti schimbi CI/BI, doar sa te duci cu propietarul la politie sa-ti aplice viza de flotant ce este valabila 1 an de zile. Atat, in rest nu te obliga nimeni sa-ti schimbi acte de nici un fel. (am stat 15 ani in chirie in 3 locuinte)

PS: Daca vrei neaparat sa-ti schimbi tu aderesa din CI/BI e acceasi procedura, dat tare imi e ca trebuie sa-ti schimbi si alte acte, de la masina si ce mai implica mai departe.

Nu te complica, mergi doar cu viza de flotant si esti 100% acoperit legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți faci viza de flotant și atât. Nu e nevoie sa schimbi domiciliul. Permisul nu are adresa pe el așa că nu ai ce schimba.

| Xena20 a răspuns:

Eu zic sa nu te complici, nu e obligatoriu sa îți schimbi buletinul de fiecare dată când te muti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind in chirie, chiar si in alt judet, nu-ti poti schimba adresa de domiciliu dar este obligatoriu sa obtii viza de resedinta (flotant) si aceasta o obtii in baza contractului de inchiriere.
Iti poti schimba domiciliul doar daca proprietarul te primeste in spatiu.