| Georgian22 a întrebat:

Salututare, am o întrebare legată de eventualitatea recrutării in armata, in caz de razboi.
In momentul de fata, prin sentința nu am voie sa fiu angajat in functii publice pana anul viitor, in urma unui dosar penal.
Dosarul penal, obligativitate de a nu fi angajat si recidiva, duc la obligarea
inrolării in armata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Recrutarea si incorporarea in armata nu are nici o legatura cu angajarea in functii publice, asa ca poti fi recrutat si incorporat.

| Brizbriz a răspuns (pentru Ioandelasal):

Exact asta voiam sa zic si eu

si ca, in Ucraina au fost gratiati infractori care mucegaiau in inchisoare, si apoi recrutati
cu alte cuvinte, vine inamicul peste noi, ne cam bagam piciorul in crime care pe timp de razboi sunt mult mai minore decat razboiul si invazia, iar asta e EVIDENT

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta daca esti sau nu angajat si daca ai vreo interdictie, atata vreme cat nu esti in puscarie ai obligatia sa te prezinti la armata, daca ai intre 18 si 60 de ani (daca incepe razboiul).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vei fi chemat la înrolare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa de panicat esti ca nici sa scrii numai stii? Salututarelaughing Salutare asa ai vrut sa scrii, stai linistit nu te ia nimeni in armată, sau daca te ia in armata fugi in america.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca in caz de razboi se mai tine cont de ceva?
Doar daca nu esti paralizat, atunci nu vei fi inrolat.

In ucraina elibereaza detinutii care vor sa lupte

| Mavni a răspuns:

Obligativitatea inrolarii este data de alte conditii.
Si ce ai tu, nu te scuteste de inrolare. Asta e ideea.