| William a întrebat:

Se mai elibereaza pasapoarte fara cip in 2024? Nu ma refer la cele temporare. Pe site-ul directiei generale de pasapoarte singurele optiuni sunt pasaport simplu electronic si pasaport simplu temporar dar cineva mi-a spus ca si-a facut recent pasaport fara cip.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai elibereaza, prevederile privind pasapoartele simple de toate felurile (diplomatice, de serviciu si turistice) din L. 248/2005, privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, cu md. si compl. ulterioare, au fost abrogate prin L.174/3.06.2024.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Pasapoartele fara cip sunt pe care de disparitie, deja se fac noile pasaporate peste tot in lume, introducandu-se obligatoriu acel cip, ca sa nu mai fie usor de falsificat.
Se schimba si Buletinele (cartile de identitate) tot cu cip, evidnet!

| doctorandus a răspuns:

Calugarii care combateau cipurile din pasapoarte sufereau de paranoia. In Biblie nu scrie de niciun cip.

| FreddieM a răspuns:

De ce ți-ar trebui unul fără chip?
Cheers

| suntserios a răspuns (pentru FreddieM):

Sa nu știe oculta când se duce la all inclusive la turci.

| Gaby212 a răspuns:

Cipul e in pasaport, nu il baga nimeni in tine... Ca sa se poata scana la frontiera, sa nu mai stea o secretara plictisita sa copieze din pix datele alea. Nu ai de ce sa iti faci griji cu asta, de ce ai vrea fara cip? Tu stii ca cip e si in cardul bancar? Nu ai card la banca?