| Mari_Marilena_1985 a întrebat:

Se mai face seralul? Am 11 clase la liceu.Ca sa-mi continui studiile trebuie sa fac seral? Daca da, trebuie sa o iau de l inceput? nu pot continua de unde am ramas?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu se mai face. Conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART.25.(1) Formele de organizare a învăţământului preuniversitar sunt: învăţământ cu frecvenţă şi învăţământ cu frecvenţă redusă.
(2) Învăţământul obligatoriu este învăţământ cu frecvenţă. În mod excepţional, pentru persoanele care au depăşit cu mai mult de 3 ani vârsta clasei, învăţământul obligatoriu se poate organiza şi în forma de învăţământ cu frecvenţă redusă, în conformitate cu prevederile unei metodologii elaborate de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului."