Abh
| Abh a întrebat:

Se pare ca presedintelui nostru i se rupe de faptul ca oamenii nu vor avea locuri de munca, chiar incurajeaza migratia romanilor in alte tari. Ii felicita chiar, pe cei 2 mil. de romani care muncesc in strainatate pentru ca nu sufoca fondurile romanesti de somaj. Ce ziceti de asta?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Intrebarea mea la tine este urmatoarea: La ce te poti astepta de la un incult care considera pensiile "ajutoare sociale" si de la un subaltern al acestuia (Boc) care are impresia ca "donatiile pot fi obligatorii"?

Asta e tara, si in curand va fi mai rau ca inainte de 89. Ceasusescu nu a avut tupeu in toti anii lui nici macar sa aduca in discutie diminuarea salariilor bugetarilor si reducerea pensiilor, iar conditii politico-economice dezastruase au mai fost, si totusi a fost executat pentru mult mai putin decat bataia de joc pe care o fac astia acum.

"Presedintele" asta nu e presedintele meu, eu doar simt efectele trairii intr-o tara in care el e presedinte, pentru simplu fapt ca am fost destul de ghinionist incat sa ma nasc aici, si din pacate din ce in ce mai multi ne vom simti asa, mai ales incepand din toamna.

Nu e vorba de criza mondiala ce ii debiliteaza in a lua decizii inteligente, e vorba ca ei dau non-stop dovezi ca nu au capacitati cognitive pentru posturile pe care le ocupa si NU AU CE CAUTA ACOLO, asta a fost si va fi problema regimului Basescian.

Romania s-a transformat din "tara fara viitor" in "Tara la a carei viitor iti e o frica morbida sa te gandesti"

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Situatia este dramatica si revoltatoare.

Apache
| Apache a răspuns:

Eu o iau asa ...baremi asta ne incurajeaza sa plecam ca sa o traim mai bine! in schimb cum ar fi sa ne spuna sa ramanem ca sa o traim mai rau!

| LuS[z] a răspuns:

Pai da cine mai e ca justitiar ca asta? Cine mai e anti comunist si antisecurist? El e craiul crailor Arivistilor si oportunistilor!
Tot ce face din tara asta e nimic altceva decat inceputul unei tragedii.Sa nu uitam ca mai are ceva mandat in care are destul timp sa nenenoroceasca si mai si tara asta.
E dramatic faptul ca tinerii sunt incurajati sa plece in strainatate si sa ajute la sistemele altor tari care nu zic ca or avea corupti, dar totusi parca se mai ascund de ochii lumii!
Pe cand neica asta se crede barbar intr-o tara fara stapan. E fiecare pentru el ce sa mai!

| GyeBaek a răspuns:

Mda, basecu asta face, dar totusi trebuie sa suportam, dupa revolutie basescu sia triplat salariul si inca cativade ai lui, si acum ne scade bani si da vina pe noi ca dc nu are tara bani. Din aceste cauze multi romani pleca in alte tari.

| inginer a răspuns:

Macar e sincer omul...

| Laue a răspuns:

Unde sunt asasinii de alta data?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate.munca e sfanta oriunde o practici.la noi e sfanta lenea si salariile nesimtite si sporurile nejustificate.somajul pe nedrept, si ajutorul minim garantat luat de la stat fara pic de oboseala.handicapul in acte astfel luand bani de la stat si asa zisul handicapat si alta persoana ca insotitor al handicapatului care de fapt; ori lucreaza afara, ori sta degeaba acasa pe banii contribuabililor.eu as spune, pe banii fraierilor cotizanti. ce vrei sa faca un presedinte? sa indemne la furt si la spargeri? daca patronii au dat oamenii afara, daca locuri de munca nu sunt fiindca e criza, si legea nu permite presedintelui sa comande in firmele private? omul harnic si muncitor nu conteaza ce face si unde. el nu este un parazit.noi avem in tara o multime de paraziti, care se multumesc cu banii de la stat luati moaca, in birouri racoroase vara si caldute iarna. fara sa aiba macar habar de ce iau salariile alea. ce zici de asta? si apoi vom fi cetateni europeni nu? toata lumea alearga dupa munca si dupa bani unde gaseste. e rau asa ceva?

| AnaEindragostita a răspuns:

E adevarat tara noastra este urata datorita lui basescu funta?

| ChristinaO a răspuns:

Eeh.lui nu-i pasa, e sus, la putere. Poporul l-a votat, acum tot poporul sufera.pacat de cei care nu au facut-o, si totusi au de suferit acum...vai de noi!

| Andreea1130 a răspuns:

Lasa-i naibi.sincera sa fiu toti sunt o apa si-un pamant. poate ca era mai bine p vremea lu tovarasu`...macar atunci aveau oamenii pensi.nu vi se pare ciudat ca doar salariatii concediaza dar pe parlamentari nu? ar bine dk ar faceo pentru ca asa ar mai economisii iar tara asta n-ar mai fi asa.pe ei nu-i intereseaza decat alegerile.isr dupa ce noi i-am votat.doamne ajuta...ca uita de noi. fundita?big grin

| beforeandafter a răspuns:

Pai depinde din ce punct de vedere privesti situatia. Deci 1. isi da si el seama ca situatia si conditia romanilor e tragica si ii incurajeaza spre un trai mai bun, ma rog nu ca i-ar pasa in mod special dar o tara sufocata de oameni saraci nu e o solutie. sau 2. oricum i se rupe si i se va rupe mereu pentru ca el e plin de bani!