| anonim_4396 a întrebat:

Se poate divorța de o persoană care se află în comă?
Adică să zicem că acea persoană se află în comă de mai mulți ani și soțul vrea să divorțeze de ea ca să-și refacă viața.
Cum se procedează în această situație?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Simplu. Un preot al unei biserici, cu soția cu Alzhaimer în stadiu avansat, inconstientă total, întrebat de ce nu se desparte de ea, pentru ca oricum ea nu îl mai cunoaște, a dat un răspuns cit se poate de sugestiv: "Ea nu ma mai cunoaște, dar o cunosc eu pe ea."
Dacă o cunoști, dacă ai cunoscut - o asa cum Adam a cunoscut - o pe Eva după cum spune în Biblie, și, ah, cit de profund e acel sens al cunoașterii!, divorțul nici nu ar trebui sa intre în discuție. Dar, suntem oameni, supusi slăbiciunilor, și atunci e discutabil, tine de fiecare caz în parte. Eu nu as recomanda divorțul, cazurile de coma ce au ținut ani sunt rare, și cum se va simți soțul, divorțat, cand soția se va trezi? Sau cum se va simți ea? Dacă însă se va trezi și va fi leguma, și cred ca asta e frica cea mai mare, dacă soțul nu mai vrea sa stea lingă ea sa o îngrijească, ar trebui sa se gindeasca dacă chiar a iubit -o, adică a fost cu ea doar la bine? Iar dacă ea va muri, el va fi dezlegat oricum. Eu zic ca așteptarea în acest caz e cea mai buna.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Tot respectul meu pentru acel preot de care zici!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa am zis și eu cand am auzit. Sunt unii oameni cu O mare. Adevărați oameni.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, printr-o actiune la judecatoria de care apartine domiciliul paratului (persoana aflata in coma), avand in vedere ca, chiar daca sotul in coma nu este vinovat, casatoria nu mai poate continua.

| cristi202 a răspuns:

Ups, abia acum am văzut ca e vorba de o coma de mai mulți ani. Scuze!
Eu cred ca e o decizie greu de luat. Practic, soția e ca și moarta. Greu de crezut ca își va mai reveni. Dar, totuși, e soția lui.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca da nu-s foarte sigur, dar este un act de cruzime asa cum il vad eu, adica sa lasi pe cineva cand este la suferinta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să divorțezi trebuie să prezinți la tribunal un motiv. Boala partenerului nu constituie un motiv. În plus, situația partenetului îl scoate din zona în care este entitate sub imperiul legii, căci nu își poate exprima drepturile sale conferite de actul de căsătorie.

| relian a răspuns:

Se poate,poti divorta si daca persoana este constienta si nu este de acord cu divortul,tot poti divorta,nu te poate tine nimeni legat de cineva.
In cazul aratat de tine teoretic se poate,dar practic nu prea intilnesti asa cazuri,deci mai mult este un caz teoretic.
Care persoana face asa ceva,sau cati au bani sa faca asta? Pt ca sa te tina cineva in coma,nu te tine nimeni moca,deci platesti de nu stii de tine, ca urmare nu prea intilnesti cazuri de genul asta. Spitalul te tine stiu si eu cateva zile, apoi daca vad ca nu-ti mai revii, pune pe cineva din fam sa semeneze ca scoate pe al de la aparate si ala e, s-a dus in alta lume.
Deci cam greu sa gasesti situatii de genul asta, anii de zile ala in come.
A fost germanu ala de formula 1 dar ala are milioane, nu s-a pus problema, apoi doctorii banui cau avut ceva procente casi va reveni, dar sa tina pe cineva fara sa plateasca in coma ani, nu exista asa ceva.

| relian a răspuns:

Romeo asta e tare de tot, dupa el odata casatorit tiai pus cruce, daca partenerul nu este de acord cu divortu nu se mai poate divorta laughing Spune-i sa mai incerce odata, sa mai sune un prieten ceva laughing

| romeo78 a răspuns:

Divorțul se poate pronunța printr-o acțiune judecătorească de constatare prin anchetă medicală că persoana în comă nu își mai revine în simțiri și este în incapacitatea de a discerne, de a judeca.
Actul de căsătorie civilă este întocmit pe baza consimțământului părților, cu semnarea de bună voie a certificatului de căsătorie, așadar legal, doar una dintre părți nu poate obține divorțul fără consimțământul celeilalte părți.

| Yuoia a răspuns:

Nu s-au luat "la bine si la rau"?
Daca femeia ar cere divortul intr-un caz asemanator, toata lumea ar blama-o pentru ca isi abandoneaza barbatul si nu il ingrijeste. De ce invers, barbatul trebuie "sa-si refaca viata"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La oameni se poate, e legal, unii chiar aplică asta.
Animaele insă au mai multă umanitate in ele.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa isi refaca si persoana aia viata?
Daca ala e mort, de ce sa mai fie casatorita cu acea persoana?

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

E Legal. Poate să facă ce vrea el/ea.

| cristi202 a răspuns (pentru raMLesS):

Chiar e mort? Am auzit de cazuri care și - au revenit din coma și după 10 ani.