| Mihaita21 a întrebat:

Se poate face rost de adeverinta de vechime de la un job daca ingajatorul nu vrea sa o dea? Nu mai lucrez acolo, ma refer la o adeverinta cum ca am lucrat acolo de la data de, pana la data de, timp de x ore...

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Poti incerca la agentia fortelor de munca (AJOFM), daca ai fost angajat cu forme legale, atunci iti pot da ei o adeverinta.

| Mihaita21 explică (pentru Zenithf):

Mersi frumos, ma gandeam eu ca trebuie sa fie ceva asociatie/agentie. Angajatorul nu e obligat banuiesc sa-mi dea adeverinta nu? Urat asa lucrezi totul bine apoi cand pleci ultimu' caine...

| Zenithf a răspuns (pentru Mihaita21):

Cum este, s-a rezolvat problema? Vreau sa stiu daca raspunsul meu chiar te-a ajutat. Bafta la (noul) loc de munca si spor la lucru.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Angajatorul este obligat sa-ti elibereze o adeverinta cu timpul lucrat. Daca nu vrea poti sa-l reclami la ITM sau sa-l dai in judecata. De asemenea poti obtine adeverinta de la ITM, acolo sunt inregistrate contractele individuale de munca. Daca ai lucrat inainte de 2011 ai avut carnet de munca si vechimea se poate lua din acesta.