| codrindanny a întrebat:

Se ppate intra in tara daca esti minor cu un insotitor dar neavand procura de la notariat? multi mi-au zic ca de intrat pot dar numai daca ies nu pot.dar eu am nevoie sa intru in tara atata tot.sunt intr-o situatie de urgenta si nu am timp sa imi fac aceasta procura sunt in Germania si am o problema personala.se poate? va rog raspundenti-mi.multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate intra si fara declaratie (nu este procura) si fara insotitor. Declaratia si insotitorul sunt necesare doar pentru iesirea din tara, atunci cand nu esti insotit de ambii parinti.

| alessia5158 a răspuns:

Poti intra in Romania avand asupra ta numai cartea de identitate sau pasaportul. NU este nevoie de acea declaratie notariala semnata de catre parinti.
Declaratia respectiva este obligatorie in cazul in care minorul paraseste Romania fara a fi insotit de catre parinti sau este insotit doar de catre un singur parinte.

| doctorandus a răspuns:

Daca esti si cetatean german, nu poti iesi din Germania fara procura semnata de ambii parinti.

| mantheman a răspuns:

Da, se poate. O sa vezi ca daca ii prezinti buletinul nici nu o sa iti mai ceara procura. Sa intrii in tara poti linistit, dar cand iesi iti verifica aia...