| anonim_4396 a întrebat:

Secretarul de stat e membru al Guvernului? Ii pot fi delegate atributiile ministrilor?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ministrul de stat poate fi membru al Guvernului, conform Codului administrativ, citez:
"ART. 18.Componenţa Guvernului
  Guvernul este alcătuit din prim-ministru şi miniştri. Din Guvern pot face parte: viceprim-miniştri, miniştri de stat, miniştri delegaţi, miniştri cu însărcinări speciale pe lângă prim-ministru, numiţi de Preşedintele României pe baza votului de încredere acordat de Parlament."
Atributiile ministrilor, atunci cand lipsesc, sunt delegate adjunctilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e membru al guvernului, lucreaza in cadrul ministerelor