| mitenka a întrebat:

Semnătura electronică calificată poate fi refuzată?

Din câte știam, semnătura electronică calificată are aceeași valoare ca semnătura olografă. De ce este atunci, refuzată de anumite instituții?

Context: trebuie să semnez un contract de studii de masterat (nu este o facultate privată), iar secretariatul refuză această semnătură și obligă partea să facă o împuternicire notarială.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact, probabil facultatea respectiva nu poate verifica aceasta semnatura.

| mihai69 a răspuns:

Se poate ca legislația să nu fie clară în acest subiect.