Întrebare recomandată | Sebestyen a întrebat:

Semnatura olografa electronica are aceeasi valoare juridica la fel ca si semnatura olografa clasica?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista semnatura olografa electronica, prin definitie olograf inseamna scris manual de mana autorului, indiferent ca este vorba de un act, scrisoare, semnatura, etc.
Probabil te referi la semnatura electronica simpla, autorizata sau calificata.
Citeste o lege referitor la subiect publicata ieri in M.Of., aici:
https://monitoruloficial.ro/Monitorul-Oficial--PI--647--2024.html