| RAY a întrebat:

Situația sta in felul următor, un pinguin nu are rovinieta și primește amenda 950 de lei, trec 3 luni primește o scrisoare unde scrie că are timp 15 zile sa plătească jumătate, dar eu știam de asta doar după 15 zile de la primit amenda,scrie pe scrisoare doua zile păstrare,cică poate face recurs, nu înțeleg, recurs nu se poate in primele 15 zile? Până la urmă cat va plăti

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de 15 zile curge de la data primirii procesului-verbal de contraventie si tot 15 zile de la acea data are si posibilitatea de a face plangere contraventionala.
Daca se depaseste primul termen va plati amenda intreaga, daca se depaseste al doile plangerea contraventionala ii va fi respinsa ca tardiv introdusa.
Daca face plangere contraventionala in termen are posibilitatea de a plati jumatate din minimul amenzii in termen de 15 zile de la respingerea plangerii.

| RAY explică (pentru Ioandelasal):

A vandut masina tot cu numere pe ea, acum ii vin amnezile, dovada sta in poza cu numarul masini, de fapt pingiunul a vandut prin cineva masina, i-am spus de ce nu ti ai retras numele, asa cine stie cate ii mai vin, tot nu va putea ca nu a fost, acum vb cu ala, nu stie ce sa faca

| RAY explică (pentru RAY):

Nu va putea dovedi ca dovada e nr

| RAY explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc

| RAY explică (pentru Ioandelasal):

Cand aveti timp as vrea/dori sa va intreb ceva

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

N-are importanta ca acum a vandut-o, tot el va fi amendat pentru contraventiile comise pana in data vanzarii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Scrie-mi un mesaj pe privat.

| RAY explică (pentru Ioandelasal):

Pai era deja vanduta dar cu numele lui, i-am platit eu impozitul

| RAY explică (pentru RAY):

Numerele lui

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuia sa platesti impozitul pe anul in cand ai cumparat masina, acesta trebuia platit de vanzator.

| RAY explică (pentru Ioandelasal):

Nu trebuia sa iti retraga si el numerele de pe masina ca sistemul il detecteaza automat cu numele pinguinului