| Utilizatoare123 a întrebat:

Sora mea vrea sa se angajeze ca ajutor de bucatar, ea a trecut ca are 2-3 ani de experienta fictiva intr-un restaurant. Credeti ca angajatorul poate verifica daca ea a lucrat acolo cu adevarat? Cum se poate face asta?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate verifica foarte usor si fara sa depuna nici un efort, are dreptul sa ceara angajatului sa aduca adeverinta de la fostl loc de munca sau poate cere relatii de la ITM, acesta are toate contractele individuale de munca inscrise in Revisal (Registrul de evidenta a salariatilor) in format electronic.

| Utilizatoare123 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles. Ea mai are o propunere - la un call center. Credeti ca si acolo e posibil sa fie verificata `experienta fictiva`, care e in alt domeniu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Se poate, mai ales daca de aceasta ar depinde salariul acordat sau alte drepturi.
Nu inteleg de ce sa treaca experienta, daca nu are, mai ales la call center.

| mihai69 a răspuns:

Evident că se poate.

| NLS a răspuns:

Recomand sa vorbeasca acum cu el, adica daca va fi chemata la interviu, si sa isi recunoasca minciuna.
Altfel doar isi va agrava situatia.
De obicei ca ajutor de bucatar poti lucra si fara experienta (nu in restaurante de lux probabil, sau hoteluri, dar gasesti in mai multe locuri).

| johnnny123 a răspuns:

Chiar dacă nu verifică, nu crezi că-și va da seama din primele 5 minute că nu are niciun fel de experiență ca ajutor de bucătar?

| Utilizatoare123 explică (pentru johnnny123):

E priceputa, a gatit pentru altii de acasa.

| johnnny123 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Una este să gătești de acasă, alta este să funcționezi ca ajutor de bucătar într-un restaurant, unde exista proceduri și lucrurile se fac într-un anume fel.

| Korkodeln a răspuns:

Ajutor de bucatar nu e o pozitie de raspundere, daca face treaba buna, nu o sa-i pese nimanui, daca nu, in perioada de proba isi vor da seama si vor inceta relatiile de munca.
Se poate verifica intr-o multime de feluri, de la un simplu telefon, pana la a cere angajatului sa aduca adeverinta de la fostul loc de munca, sau sa arate ultimul fluturas de salariu, dar in HoReCa, unde sunt asa disperati ca aduc straini, realmente nu o sa-i pese nimanui decat de cat mult munceste.