| BrunetaaaB a întrebat:

Sorry daca am pus intrebarea in categoria gresita puppy dog eyes
Cumnatul meu are 2 luni si 13 zile de munca iar sora mea a ramas insarcinata >8-big grin. O sa nasca prin decembrie din cate stiu, ceea ce inseamn ca el nu o sa aiba 1 an de munca, poate intra in prenatal sau postnatal I don't know
Multuuu' :*

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti un pic, concediu de maternitate (de sarcina - prenatal si de lauzie - postnatal) si indemnizatia aferenta nu pot lua decat femeile.
Barbatii pot lua doar concediu pentru ingrijirea copilului pana la 1 an sau 2 ani, daca indeplinesc conditiile prevazute de OUG 111/2010, printre care si conditia de a fi obtinut venituri supuse impozitului pe venit timp de cel putin 12 luni anterior nasterii.