| Aurora678 a întrebat:

Sotul meu e în scaun cu rotile de 2 ani din cauza unui accident de motor. Peste 2 săptămâni urmeaza sa fie operat a 2 oara la coloana sa isi revina, sunt sanse mici, medicul a zis ca poate primi pensie de handicap în situaţia. Ce demersuri trebuie facute legal sa poata primi acei bani de la stat pentru ca e in scaun cu rotile?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie de handicap ci doar indemnizatie de handicap.
Medicul specialist care l-a tratat trebuie sa-i dea trimitere la comisia medicala de incadrare in grad de handicap si aceasta va stabili gradul de handicap, in functie de acest grad va primi o indemnizatie si va beneficia si de alte drepturi, in conformitate cu L.448/2006, privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare.
Gasiti legea pe internet si aflati toate detaliile ce va intereseaza.

| ioana748 a răspuns:

Poate primi indemnizație de handicap prin asistenta sociala.
De asemenea daca a avut servici, chiar si pentru scurt timp a platit taxe la stat, va primi si pensie de la casa de pensii.
Intai trebuie sa o obtina acel certificat de handicap.
Multa sanatate,