| SideBySide11111 a întrebat:

Sper sa știe cineva să-mi răspundă, nu am găsit nimic pe internet. După cat timp un soldat din legiunea străină este eligibil sa meargă în teatre de operațiune? Poate sa fie ales imediat după cele 4 luni de antrenament/pregătire? Dacă știe cineva procesul de selecție, vreau da știu și eu. Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

După ce trece toate testele, care sunt foarte dure. Apoi instructia la arma respectivă.
Gasesti pe net destule informatii.

| gabicoo a răspuns:

Nu există o regulă. Un amic de-al meu a mers în misiune în Africa subsahariană, în condiții de luptă, la 3 ani după înrolare. Cu aproape un an înainte a mers într-o bază, tot din Africa, pentru a se pregăti și a se adapta la mediul de acolo.
Să știi că în misiunea de luptă împotriva jihadiștilor (presupun că a luptat în Niger sau Mali - are un acord de confidențialitate și nu poate vorbi despre misiune) era să fie ucis. Nu-ți recomand să mergi în legiunea străină.

| romeo78 a răspuns:

Nu ai găsit nimic pe internet și nici cineva nu îți poate da un răspuns, pentru că nu există un răspuns! Am făcut armata, ca să ști! Eligibilitatea de participare în teatrele de operațiune nu o dau antrenamentele. Eligibilitatea o vei avea în momentul în care dovedești că ai niște aptitudini psihice, psihologice, sociale și militare.
Adică, psihic puternic, rezistență la stres, lucru în echipă și cunoașterea armelor.
Deci, legiunea este o armată, doar că, antrenamentul este mult, mult mai dur. Se efectuează zi, noapte, căldură, frig etc.

| Ciprian09 a răspuns:

Intai sa intrii, sa rezisti pregatirii complete, apoi te gandesti la TO...nu ai ce sa intrebi lumea de pe aici, daca faci ceea ce am scris mai sus, o sa ti dai seama si singur cand e momentul sa accezi in To...hai noroc!