| Utilizatoare123 a întrebat:

Sporul de conditii periculoase si indemnizatia de hrana sunt incluse in salariul brut sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sporurile se adauga la salariul brut prevazut in contractul individual de munca si asupra lor se calculeaza contributiile la fondurile speciale si impozitul pe salariu.
Indemnizatia de hrana nu se impoziteaza, nu se calculeaza contributiile la fondurile speciale.

2 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

In salariul brut de baza nu. Ele sunt trecute separat in fluturas si la final se acumuleaza venitul brut realizat. Abia din venitul brut realizat ti se deduc taxele.

| DontActLikeMe a răspuns:

Nu sunt.