| Petru26 a întrebat:

Spuneti-mi va rog, salariul minim pe economie de la stat, trebuie sa fie acelasi cu cel de la privat? Sau patronul nu e obligat sa respecte salariul minim pe economie. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toti trebuie sa respecte salariul minim brut pe tara garantat la plata, atat statul cat si privatii, altfel sunt pasibili de amenda.
Conform HG 1091/2014, citez:
"ART.1. (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168, 667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 5, 781 lei/oră.
  (2) Începând cu data de 1 iulie 2015, salariul de bază minim brut pe  ţară garantat în plată se stabileşte la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168, 667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 6, 225 lei/oră.
  ART.2. Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 1.
  ART.3. (1) Stabilirea, pentru personalul încadrat prin încheierea unui contract individual de muncă, de salarii de bază sub nivelul celui prevăzut la art. 1 şi 2 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei."

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Iar eu ca avocat al diavolului, iti spun ca se incalca fara drept de apel ceea ce spune sublimul nostru expert in legislatie Ioandelasal.
Anume ca in lege este asa, in realitate altcumva.Nu numai in Romania si in SUA sau alte tari.Deci nu te baza pe lege, daca ceri respectarea vei pierde postul, mai ales intr-o tara in care piata muncii spune ca Oferta muncii depaseste cu mult oferta de munca.Lucrurile vor fi respectate conform legii doar in scripte si atat.E ca si tampenia cu impozitarea cibucului.Mai greu se intampla la stat, dar acolo vii cu relatii, altfel nimeni nu te angajeaza, iei cat scrie in lege, dar vei da sefilor cat iti cer, altfel devii ineficient. Daca vrei sa traiesti, incearca sa gandesti si asa.