| calubalan a întrebat:

Statul zice că românii sunt leneşi şi nu vor să muncească. Cine este statul? Dar cine, de pe urma cui trăieşte, cetăţenii de pe urma statului sau invers? Cine e de vina de situatia actuala? http://ht.ly/3yvf8

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Romanii sunt de vina pentru situatia actuala, fiindca au ales zece ani la rand un presedinte numai dupa principiul ca "a mancat salam cu soia in rand cu noi". Cum ar fi fost situatia da l-ar fi ales pe "capitalistul" Ratiu, nici nu vreau sa ma gandesc.Si,daca intrebi, sa stii ca am tot dreptul sa ocarasc:eu niciodata nu l-am ales pe Ilievici, patronul baronilor.Bine ar fi daca cineva ar putea acum spune precum Ludovic al paisprezecelea:"Statul sunt eu!"La noi, din pacate, statul nu e nimeni; nu exista autoritate.Nici macar a legii. Poate ne vine mintea in ceasul al paisprezecelea...In 2014, pare-mi-se.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Coruptia este in floare in aceasta tara si totul porneste "de sus". Tot ce este profitabil (contracte importante aducatoare de miliarde), este "castigat " la licitatii de bosi, pe linie politica, desigur.Acum se pare ca nu prea mai au ce fura si mi se pare normal sa dea vina pe cineva.

| anyia a răspuns:

As spune ceva, dar ma bine ma abtin. Statul spune ca poporul e lenes si nu vrea sa munceasca? Dar statul ce face? Micsoreaza salariile si duce Romania... unde?
Suntem de vina noi(bine, nu toti)dar si statul care nu face nimic bine in tara sata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand poporul nu munceste, statul e sarac.