| Indisbhs a întrebat:

Stie cineva daca pot sa-mi schimb numele? Va rog sa nu ma luati la misto ca este ceva serios, nu mi m ai suport numele, îmi tine toate traumele si toate amintirile în spate si ma trage în jos, mi se face fizic rau cand ma gandesc la numele meu, mi am lasat viata în spate si îmi urasc atat de mult persoana cand ma gandesc la numele meu numai pot îmi vine sa ma omor. Va rog spuneti-mi daca îmi pot schimba numele si daca da cum si unde trebuie sa ma duc? Ce trebuie sa aduc ce acte? crying(

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Schimbarea numelui/prenumelui se poate face pe trei căi: prin căsătorie, pe cale judecătorească, printr-o cerere depusă la judecătoria de domiciliu sau pe cale administrativă, dupa caz, conform art.41^1 si urmatoarele din L.119/1996, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, pentru motivele şi cu procedura prevăzută de acest act normativ.
Cel mai usor este pe cale administrativa dar trebuie sa ai un motiv intemeiat, nu numai acela ca nu-ti place numele sau prenumele.
Citeste prevederile legale indicate si o sa afli detaliile, respectiv motive, acte necesare si procedura.